Žmogaus virškinimo sistema – kaip ji veikia?

Vakarietiškas gyvenimo būdas ir mityba siejama su vis daugiau virškinimo ligų. Jūsų virškinimo sistemos sveikata ypatingai priklauso  nuo gyvenimo būdo, nuo valgio, kurį valgote, kiek laiko skiriate treniruotėms bei kiek streso patiriate per visą dieną.
Geriau suprasdami virškinimo sistemos procesą ir sužinodami naudingų patarimų, galite ne tik sustiprinti virškinimo sistemos sveikatą, bet ir natūraliai padėti įveikti daugelį virškinimo problemų.

Kas yra virškinimo sistema? Kaip ji veikia ir įtakoja sveikatą?

Kokios yra keturios virškinimo sistemų rūšys? Keturi pagrindiniai gyvūnų virškinimo sistemos tipai yra monogastrinis, paukščių, atrajotojų ir pseudo-atrajotojų. Žmogaus virškinimo sistema yra monogastrinė. Pagrindinis mongastrinės virškinimo sistemos apibrėžimas: paprastas vienos kameros skrandis, o ne sudėtingesnis daugiakamerinis skrandis.
Virškinimo sistema yra viena iš 11 pagrindinių žmogaus organizmo sistemų. Virškinimo sistema yra organų grupė, kuri veikia kartu, kad maistą paverstų energija ir pagrindinėmis maistinėmis medžiagomis, kurios aprūpina visą organizmą; tai yra geros sveikatos pagrindas. Į šią nuostabią sistemą įeina nervų, hormonų, bakterijų, kraujo ir virškinimo sistemos organų derinys, kuris kartu atlieka sudėtingą užduotį virškinti kiekvieną dieną vartojamus maisto produktus ir skysčius.
Koks yra ištikrųjų virškinimo sistemos darbas? Kas yra virškinimo procesas? Virškinimo sistema sąveikauja su visomis kitomis kūno sistemomis – tai apima nervų, endokrininę ir imuninę sistemą. Ar žinote, kad virškinimas iš tikrųjų prasideda smegenyse? Hipotalamas, dalyvaujantis medžiagų apykaitos procesuose, skatina apetitą. Valgydami, jūsų smegenys nusprendžia, kaip suvirškinsite šį maistą – jis reaguoja į stresą arba ne, priklausomai nuo jūsų organų sveikatos ir jūsų būsenos.
Kiek laiko užtrunka jūsų organizmui suvirškinti maistą? Laikas gali skirtis priklausomai nuo žmogaus, tačiau paprastai maistas, kurį valgote, iš skrandžio ir plonosios žarnos į storąją žarną patenka maždaug per šešias ar aštuonias valandas. Kai kurie tyrimai parodė, kad šis tranzito laikas yra trumpesnis vyrams ir ilgesnis moterims [1].
Virškinimo sistemoje yra daug dalyvaujančių veiksnių. Mūsų organizmas gamina virškinimo sultis, kuriose yra fermentų, kurie pagreitina chemines reakcijas organizme ir suskaido maistą į maistines medžiagas. Taip pat yra skrandžio ir plonosios žarnos ląstelės; šios ląstelės gamina ir išskiria hormonus, kurie stimuliuoja virškinimo sultis ir reguliuoja mūsų apetitą.
Taip pat yra nervai, kurie kontroliuoja virškinimo sistemą. Jie sujungia mūsų virškinimo sistemos organus su galvos ir nugaros smegenimis, taip pat išskiria chemines medžiagas, skatinančias raumenis atsipalaiduoti ar susitraukti. Mūsų virškinamajame trakte taip pat yra nervų, kurie suaktyvinami, kai atsiranda maisto, ir tai leidžia mūsų virškinimo sistemai tinkamai veikti.

Virškinimo organų vaidmuo

Kurios organizmo dalys priklauso virškinimo sistemai? Jei žiūrite į virškinimo sistemos diagramą, pamatysite, kad yra daug svarbių dalių. Pažvelkime į virškinimo sistemos organus ir funkcijas:
Burna – paprastas kramtymo veiksmas susmulkina maistą į gabaliukus, kurie yra lengviau virškinami, o seilės susimaišo su maistu, kad prasidėtų procesas, kurio metu jis būtų paverčiamas  į tokią formą, kurią mūsų organizmas gali pasisavinti ir naudoti. Nurijus, maistas stumiamas į stemplę, raumenų vamzdelį, kuris transportuoja maistą ir skysčius iš burnos į skrandį. Iš karto po nurijimo, šis veiksmas tampa nevalingas ir yra kontroliuojamas stemplės ir smegenų [2].
Blužnis – blužnis yra rudas, plokščias, ovalo formos limfinis organas, kuris filtruoja ir saugo kraują, kad apsaugotų organizmą nuo infekcijų ir kraujo netekimo. Blužnis yra atsakinga už priemaišų valymą iš kraujo, senų raudonųjų kraujo kūnelių sunaikinimą ir kraujo saugojimą kritiškiems atvejams, pvz., sužalojimams.
Skrandis – skrandis veikia kaip maisto laikymo talpykla, todėl organizmas turi laiko tinkamai suvirškinti didelius maisto kiekius. Šis centrinis organas ne tik palaiko maistą, bet ir veikia kaip maišytuvas ir malūnėlis. Skrandyje yra druskos rūgšties ir virškinimo fermentų, kurie tęsia burnoje prasidėjusio maisto virškinimą.
Fermentai ir rūgštys sumaišomi su maistu, kuris jau pradėtas skaidyti burnoje ir stemplėje, ir virsta skysčiu, vadinamu chimusu. Žodis chimusas kilęs iš graikiško žodžio, kuris reiškia sultis. Tai yra pusiau skysta masė, kurią skrandis išstumia ir siunčia toliau į žarnyną virškinimo metu. Skrandyje druskos rūgštis sunaikina kenksmingas bakterijas ir keičia fermentus, kad prasidėtų baltymų virškinimas [3].
Druskos rūgštis yra skaidrus, bespalvis ir labai aštrus vandenilio chlorido tirpalas. Tai ėsdinanti mineralinė rūgštis, kuri tarnauja kaip virškinimo skystis ir suskaido nepageidaujamas bakterijas. Po to, kai ji atlieka savo darbą, mūsų maistas yra skysčio ar pastos konsistencijos ir pasiruošęs pereiti į plonąją žarną kitam šio sudėtingo proceso etapui.
Kepenys – ką daro kepenys? Kepenys yra antras pagal dydį organas organizme ir turi daug skirtingų funkcijų. Tačiau pagrindinė kepenų funkcija virškinimo metu yra tulžies gamyba ir jos išsiskyrimas į plonąjį žarnyną. Kepenys gamina ir išskiria tulžį, kuri padeda organizme fermentams suskaidyti riebalų rūgštis. Kepenys taip pat valo ir švarina kraują, kuris patenka iš plonojo žarnyno.
Po to, kai maistinės medžiagos per plonąjį žarnyną yra įsisavinamos, jos patenka į kraują. Šis kraujas išsiunčiamas į kepenis filtravimui ir detoksikacijai. Kepenys turi nuostabų gebėjimą suskaidyti ir saugoti amino rūgštis, sintezuoti ir metabolizuoti riebalus ir cholesterolį, saugoti gliukozę, detoksikuoti kraują ir reguliuoti mūsų vidines funkcijas [4].
Tulžies pūslė – tulžies pūslė yra mažas, kriaušės formos organas, naudojamas saugoti ir perdirbti perteklinę tulžį iš plonojo žarnyno, todėl ji gali būti pakartotinai panaudota būsimo maisto virškinimui. Tulžies pūslė yra  po kepenimis ir saugo tulžį, kuri yra kepenyse, o po to keliauja į tulžies pūslę per kanalą, vadinamu pūslės lataku. Tulžies pūslė saugo tulžį tarp maitinimųsi, o kai valgome, tulžies pūslė išskiria tulžį per tulžies kanalus, kurie jungia tulžies pūslę ir kepenis iki plonosios žarnos.
Kasa – kasa yra korėtas, vamzdžio formos organas, kuris yra maždaug penkiolikos centimetrų ilgio. Jis išskiria virškinimo fermentus į plonąją žarną, ir tai baigia cheminį maisto virškinimą. Kasos sultys sugeba virškinti lipidus, angliavandenius (kurti energijai), baltymus (kurti amino rūgštims) ir nukleino rūgštis. Insulinas yra vienas iš kasos gaminamų hormonų, jis kontroliuoja cukraus kiekį kraujyje. Tiek fermentai, tiek hormonai reikalingi tam, kad organizmas ir virškinimo sistema veiktų tinkamai.
Kasa jungiasi prie kepenų ir tulžies pūslės bendruoju tulžies lataku. Kai gaminamos kasos sultys, jos patenka į pagrindinį kasos lataką, o tada prisijungia prie bendrojo latako, kuris leidžia tulžiai (kuri padeda virškinti riebalus) suskaidyti maistą, kol jis pasiekia plonąjį žarnyną.
Plonasis žarnynas – arba plonoji žarna yra ilgas, plonas vamzdis, kurio skersmuo yra maždaug du centimetrai ir apie 6 metrų ilgio. Kokia plonosios žarnos funkcija? Kai chimusas (suvirškintas mūsų sulčių) palieka skrandį, jis patenka į plonąją žarną per pilorinį sfinkterį – raumenį, kuris tarnauja kaip vožtuvas ir neleidžia pratekėti maistui iš žarnyno atgal į skrandį.
Kas yra virškinimas ir absorbcija? Visa plonoji žarna yra susukta, o vidinis paviršius yra pilnas daugelio raukšlių ir griovelių; didžioji dalis virškinimo ir maistinių medžiagų absorbcijos vyksta plonojoje žarnoje. Joje  rūgštinė aplinka pakeičiama į šarminę, o tai reiškia, kad rūgštys yra neutralizuojamos.
Plonoji žarna yra išklota labai mažomis išaugomis, kurios padidina žarnyno sienelės paviršių, o tai sukuria didesnę absorbcijos sritį. Kiekviena išauga, vadinama žarnos gaureliu, yra padengta mažesnių gaurelių sluosniu, vadinamomų mikrogaureliais. Gaureliuose yra fermentų, padedančių dar labiau suskaidyti maistines medžiagas į lengvai pasisavinamą formą. Gaureliai turėtų užkirsti kelią pralaidaus žarnyno atsiradimui.
Pralaidus žarnynas reiškia, kad yra pažeista žarnyno vidinė dalis. Tai lemia prasta mityba, parazitai, infekcijos ar vaistai, o tai leidžia medžiagoms, pvz., toksinams, mikrobams, nesmulkintam maistui ar atliekoms, pratekėti per plonąjį žarnyną [5].
Plonosios žarnos raukšlės naudojamos maksimaliam maisto virškinimui ir maistinių medžiagų įsisavinimui. Iki to laiko, kai maistas paliks plonąjį žarnyną, turi būti ekstrahuota apie 90 proc. visų maistinių medžiagų iš patekusio maisto. Kai maistinės medžiagos yra absorbuojamos, likęs skystis patenka į plonąją žarną ir eina į storąją žarną arba gaubtinę žarną.
Gaubtinė žarna – gaubtinė žarna arba storasis žarnynas – tai ilgas, storas vamzdis, kurio skersmuo yra apie šeši centimetrai ir apie pusantro metro ilgis; ji apsivyniojusi aplink plonosios žarnos sieną. Gaubtinės arba storosios žarnos funkcija yra paskutinis virškinimo proceso etapas. Kai sultys (kurios anksčiau buvo jūsų maistas) palieka plonąjį žarnyną, jos patenka į storąją žarną. Šiuo momentu daugelis maistinių medžiagų jau yra įsisavinta, tačiau vanduo, tirpūs vitaminai ir mineralai taip pat gali būti absorbuojami gaubtinėje žarnoje.
Gaubtinėje žarnoje natūraliai esančios bakterijos padės užbaigti virškinimą; šios žarnyno bakterijos vadinamos flora. Flora suskaido atliekas ir išskiria nedidelius maistinių medžiagų kiekius (kiek dar jų beliko). Atliekos, kurios lieka, iš organizmo pasišalins per gaubtinę žarną dėka peristaltikos (peristaltika – susitraukimai, stumiantys atliekas į analinį kanalą). Iš pradžių atliekos yra skystos, tačiau, kai juda per gaubtinę žarną, vanduo yra pašalinamas ir jos tampa kietu išmatų pavidalu.
Išmatose daugiausia yra maisto atliekų ir bakterijų; bakterijos išsaugo vitaminus, apdoroja atliekas ir maisto daleles ir apsaugo mus nuo kenksmingų bakterijų. Kiek laiko užtrunka ištuštinti gaubtinę žarną? Reikia maždaug 36 valandų,kad gaubtinė žarna prisipildytų išmatų, ir kai ji tampa pilna, ji perstumia visą turinį į tiesiąją žarną, kuri pradeda šalinimo procesą.

Vakarų medicina prieš Rytų mediciną – blužnies reikšmė tradicinėje kinų medicinoje

Vakarų medicinoje blužnis yra žinoma kaip raudonųjų kraujo kūnelių gamybos ir sunaikinimo bei kraujo saugojimo vieta. Tačiau tradicinėje kinų fiziologijoje blužnis vaidina pagrindinį vaidmenį maistinių medžiagų įsisavinimo ir fizinės jėgos palaikymo srityje. Ji suvirškintą skrandyje maistą paverčia į naudingas maistines medžiagas ir či (“gi” energija), kuri yra mūsų gyvenimo energija.
Kinijoje šis organas buvo laikomas svarbiausiu ir tuo pagrindu suformuotos visos medicinos mokyklos, nes manoma, kad visi gyvenimo aspektai priklauso nuo šio esminio organo veiklos, o tai leidžia organizmui gauti reikiamų maistinių medžiagų.
Rytų medicinoje nuovargis ir anemija dažnai pripažįstami kaip blužnies negebėjimas paversti maisto į kraują ir energiją. Jei blužnis yra silpna, gaubtinės žarnos, gimdos, tiesiosios žarnos arba skrandžio veikla gali susilpnėti. Remiantis Rytų medicina, pratimai ir sveika mityba gali būti naudingi organizmui tik tuo atveju, jei blužnis gali perduoti maistingąsias medžiagas ir energiją raumenims, o asmuo, turintis nepakankamą blužnies funkciją, dažnai patiria silpnumą ir nuovargį.
Be jos vaidmens mityboje ir kraujo gamyboje, blužnis yra laikoma atsakinga už skysčių pokyčius, nes ji dalyvauja vandens apykaitoje, padeda organizmui atsikratyti perteklinio skysčio ir drėkina tas sritis, kurioms trūksta skysčių, pvz. sąnarius. Ji atskiria naudojamus ir nenaudojamus skysčius, kuriuos suvartojame kasdien.
Blužnis turi gebėjimą paversti maistą ir skysčius į energiją, kuri tuomet perkeliama į mūsų organus ir leidžia tinkamai funkcionuoti visam organizmui; štai kodėl pagrindinė blužnies funkcija yra maitinant mūsų organizmą ir skatinant vystymąsi.
Virškinimo sistemos organai, tokie kaip blužnis ir skrandis, veikia kartu ir užtikrina kitų organų funkciją. Kadangi blužnis yra ten, kur maisto ir skysčių energija yra pakeičiama, ji iš šios poros yra pati svarbiausia.
Tradicinėje kinų medicinoje blužnis laikoma būtina gijimui, nes ji veikia ne tik organizmo imunitetą, bet ir gebėjimą palaikyti ir išgydyti save. Taip pat manoma, kad blužnis įtakoja mūsų gebėjimą mąstyti, sutelkti dėmesį, susikaupti ir įsiminti.

Top 10 naudingų patarimų, kaip pagerinti jūsų virškinimo sistemos veiklą

Tai, kaip mes gyvename ir ką valgome, turi tiesioginį poveikį mūsų virškinimo sistemai ir tam, kaip ji veikia. Jeigu imsitės veiksmų, norėdami pagerinti savo virškinimo sistemą, jūsų virškinimo sistema veiks efektyviau, o tai įtakos jūsų bendrą sveikatą.

  1. Kramtykite

Paprastas patarimas, galintis turėti didelį poveikį jūsų virškinimo sistemai, yra paprastas kramtymas! Kramtymas dažnai yra nepakankamai įvertintinamas, tačiau tai labai svarbu tinkamam virškinimui. Kuo daugiau sutrinsite maistą burnoje, tuo mažiau darbo reikės atlikti vėliau. Jūsų smegenims taip pat reikia šiek tiek laiko, kad jos gautų  signalą, jog esate sotus, todėl neskubėkite ir 20–30 kartų sukramtykite prieš nurydami. Leiskite savo skrandžiui pasiruošti maistui, kurį ketinate gauti.

  1. Nepadauginkite skaidulų

Svarbu valgyti pakankamai skaidulų turinčių produktų, kad maistas lengvai judėtų per žarnyną. Yra dviejų tipų skaidulos: tirpios ir netirpios. Tirpios skaidulos, pavyzdžiui, daržovės, pritraukia vandenį ir užkerta kelią išmatoms būti pernelyg vandeningoms. Netirpios skaidulos padeda didinti išmatų kiekį. Vartojant riebius maisto produktus su skaidulomis, jūsų organizmas galės lengvai suskaidyti riebius maisto produktus (kurie paprastai yra sunkiai virškinami). Tačiau padauginti skaidulų tikrai nereikia, kitiems netgi reiktų jų atsisakyti (esant žarnyno ligoms) [6].

  1. Gerkite vandenį

Vartojant daug vandens, bus lengviau virškinti riebalus ir tirpias skaidulas. Tai leis maistui lengviau judėti žarnynu. Tai paprastas patarimas, kuris turės didelį poveikį; per mažas vandens kiekis formuoja kietas išmatas, kurioms sunkiau judėti gaubtine žarna. Tačiau, norint palaikyti optimalią virškinimo sveikatą, kai kurie žmonės mano, jog sveikiau yra vartoti vandenį tarp maitinimųsi nei valgio metu.

  1. Sportuokite

Judant kūnui – vaikščiojant ar bėgant, kilnojant svorius ar atliekant jogą – maistas juda per virškinimo sistemą. Pratimai padidina kraujo tekėjimą į jūsų organus ir įtraukia raumenis į virškinimo trakto veiklą; tai yra svarbu, nes gaubtinė žarną turi susitraukinėti, kad galėtų stumti atliekas, o mankštinimas tuos raumenis tonizuoja.

  1. Mažinkite patiriamą stresą

Stresas ar nerimo jausmas gali sutrikdyti jūsų virškinimo sistemą, nes jūsų smegenys ir virškinimo sistema yra neatsiejamos. Stresas gali sukelti virškinimo problemas, pvz., dirgliosios žarnos sindromą ir opas. Norėdami kontroliuoti šias virškinimo trakto problemas, pabandykite sumažinti stresą naudodami stresą mažinančius pratimus, daugiau miegoti ar naudoti atsipalaidavimo metodus, pavyzdžiui, ramų pastovų kvėpavimą ar meditaciją ir maldą [7].  Kas naudinga virškinimui pavalgius? Būti atsipalaidavusiam po valgio yra ypatingai naudinga sveikam virškinimui.

  1. Valgykite šiltą maistą

Blužnis geriausiai funkcionuoja esant šilumai ir nemėgsta šalčio, o mūsų virškinimo fermentai taip pat reikalauja šilumos, kad tinkamai skaidytų maistą. Per daug šalto maisto ir gėrimų gali pakenkti mūsų blužnies funkcijai, todėl šiltus valgius lengviau virškinti. Pabandykite į mitybą įtraukti sriubas, virtas daržoves ar arbatas.

  1. Nerūkykite

Rūkymas gali turėti rimtų neigiamų pasekmių jūsų virškinimo sistemai, nes jis silpnina stemplės gale esantį vožtuvą, o tai sukelia rūgšties refliuksą ir rėmenį; taip pat padidėja virškinimo trakto vėžio rizika.

  1. Nevartokite alkoholio

Ar pastebėjote, kaip po alkoholio vartojimo vakare jūsų virškinimas šiek tiek sulėtėja? Alkoholis trukdo rūgšties sekrecijai, skrandžio raumenims ir maistinių medžiagų įsisavinimui, todėl būkite atsargūs, kad nesuvartotumėte jo per daug. Alkoholio vartojimas taip pat sukelia rėmenį, kepenų veiklos sutrikimus ir viduriavimą; jis gali pakenkti organų funkcijai ir sėkmingam virškinimui [8].

  1. Atsikratykite nereikalingo svorio

Net ir keletas svarų viršsvorio gali sukelti virškinimo problemas. Pavyzdžiui, kartais vožtuvas tarp skrandžio ir stemplės visiškai neužsidaro, o tai leidžia skrandžio rūgščiai grįžti į stemplę. Sumažinus svorį, jūs sumažinate spaudimą ir leidžiate virškinimo sistemai tinkamai veikti.

  1. Išbandykite probiotikus ir virškinimo fermentus

Be skaidulų, dar vienas iš vakarietiškos mitybos trūkstamų dalykų yra sveikos probiotikų dozės, kurios yra naudingosios bakterijos padedančios imuninei sistemai. Probiotikai konkuruoja dėl vietos su blogomis bakterijomis, skatina natūralių antikūnų išsiskyrimą virškinimo trakte ir kai kuriais atvejais gali netgi užpulti kenksmingas bakterijas. Tyrimai parodė, kad probiotikai ir virškinimo fermentai gali palengvinti dirgliosios žarnos sindromą, užkirsti kelią alergijoms ir infekcijoms ir net sutrumpinti peršalimo trukmę. † Rauginti pieno produktai yra vieni iš geriausių probiotikų šaltinių; taip pat galite pabandyti iš raugo keptos duonos, marinuotų kopūstų ir fermentuotų sojų pupelių [9] . Manoma, jog virškinimo fermentai yra dar vienas puikus papildas kasdien, kuris gali iš tikrųjų pagerinti virškinimo trakto sveikatą.†

Virškinimo sistemos sutrikimų požymiai ir priežastys 

Virškinimo sistemos ligos yra virškinimo trakto veiklos sutrikimai.
Pradiniai įspėjamieji požymiai ir simptomai, susiję su virškinimo traktu, dažnai yra vienas ar keli iš šių požymių [10]:

  • Kraujavimas
  • Pilvo pūtimas
  • Vidurių užkietėjimas
  • Viduriavimas
  • Rėmuo
  • Šlapimo nelaikymas
  • Pykinimas ir vėmimas
  • Skausmas pilve
  • Rijimo problemos
  • Svorio padidėjimas arba kritimas

Virškinimo ligos, kurios gali sukelti kai kuriuos pirmiau minėtus simptomus, yra [10]:

  • Tulžies akmenys, cholecistitas ir cholangitas
  • Tiesiosios žarnos problemos, tokios kaip išangės įplyšimas, hemorojus, proktitas ir tiesiosios žarnos iškritimas
  • Stemplės problemos, pvz., susiaurėjimas ir achalazija bei ezofagitas
  • Skrandžio problemos, įskaitant gastritą, skrandžio opas, kurias dažniausiai sukelia H. pylori infekcija ir vėžys
  • Kepenų funkcijos sutrikimai, pvz., hepatitas B arba hepatitas C, cirozė, kepenų nepakankamumas ir autoimuninis hepatitas.
  • Pankreatitas ir kasos pseudocistas
  • Žarnyno sutrikimai, tokie kaip polipai ir vėžys, infekcijos, celiakija, Krono liga, opinis kolitas, dirgliosios žarnos sindromas (DŽS), divertikulitas, malabsorbcija, trumpos žarnos sindromas ir žarnyno išemija
  • Gastroezofaginio refliukso liga (GERD), peptinė opa ir hiatal išvarža (red. stemplinės angos išvarža)

Populiariausi maisto produktai virškinimo gerinimui

Ar galvojate, „Kaip pagerinti virškinimą?“ Pradėkite tai daryti pasirinkdami tinkamus maisto produktus kasdien:

  • Kaulų sultinys
  • Natūralūs rauginti pieno produktai
  • Fermentuotos daržovės ir kiti probiotiniai maisto produktai. Probiotikai gali padėti sušvelninti pralaidaus žarnyno simptomus, stiprindami nepralaidžių baltymų jungčių gamybą, apsaugančių nuo žarnyno pralaidumo.
  • Daigintos sėklos (pvz., Chia sėklos, linų sėmenys ir kanapių sėklos)
  • Maisto produktai, kuriuose yra daug omega-3 riebalų rūgščių, pavyzdžiui, gamtoje sugauta žuvis
  • Žolelės ir prieskoniai
  • Kokosų produktai
  • Kiti gausiai maistinių medžiagų turintys, priešuždegimiškai veikiantys maisto produktai, pvz., žole šeriamų galvijų mėsa, ėriena, daugelis kitų šviežių daržovių ir vaisių, obuolių sidro actas, jūros daržovės ir kiti supermaisto produktai.
  • Plačiau apie virškinimo fermentus ir jų naudą galite skaityti čia.

Labiausiai kenksmingi virškinimui maisto produktai ir medžiagos

Prasta mityba yra viena iš pagrindinių virškinimo sistemos sutrikimų priežasčių. Kas yra prasta mityba? Tai tokia, kurioje yra alergenų ir uždegiminių maisto produktų, pvz., nedaiginti grūdai, pridėtinis cukrus, GMO, rafinuoti aliejai, fermose auginamų gyvulių mėsa, perdirbti maisto produktai, greitas maistas, sintetiniai maisto priedai ir įprastiniai pieno produktai.
Taip pat yra septyni maisto priedai, kurie lemia pralaidaus žarnyno atsiradimą ir kitas virškinimo problemas, įskaitant cukrų, glitimą, emulsiklius, natrį ir „mėsos klijus“.
Kitas dalykas, dėl kurio gali kilti virškinimo problemų, yra toksinų perkrova, kuri reiškia didelį alkoholio ir vaistų vartojimą. Deja, mes susiduriame su tūkstančiais cheminių medžiagų ir toksinų, tačiau kai kurie iš labiausiai kenkenčių yra antibiotikai, pesticidai, vandentiekio vanduo, aspirinas ir NVNU (red.nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo).

Eteriniai aliejai sveikesniam virškinimui

Taip pat galite naudoti eterinius aliejus, pvz., imbiero, pipirmėčių ir citrinų, virškinimo sveikatos stiprinimui.† Jeigu turite 100 proc. gryno, terapinio, ekologiško eterinio aliejaus, jūs galite įlašinti lašą arba du į arbatą, kokteilius ir kitus receptus. Žinoma, pasitarkite su savo pediatru, jei norite naudoti eterinius aliejus vaikų virškinimo sistemos gerinimui. Taip pat pasitarkite su savo sveikatos priežiūros specialistu prieš naudodami eterinius aliejus vidiniam naudojimui, jei esate gydomi dėl sveikatos sutrikimo ar šiuo metu vartojate vaistus.

Atsargumo priemonės

Jei turite kokių nors virškinimo sistemos sutrikimų požymių, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą. Jei esate nėščia, maitinate krūtimi, turite nuolatinį sveikatos sutrikimą  arba šiuo metu vartojate vaistus, prieš pradėdami bet kokius mitybos pokyčius ar pradėdami vartoti bet kokius natūralius vaistus, pasitarkite su gydytoju. Be to, pasikalbėkite su pediatru, jei įtariate, kad jūsų vaikas turi virškinimo sistemos problemų, prieš bandydami bet kokį natūralų gydymą.

Paskutinės mintys apie virškinimo sistemą

  • Norint, kad bendra organizmo sveikata būtų gera, virškinimo sistemos sveikata yra labai svarbi.
  • Yra daug žmogaus virškinimo sistemos dalių ir funkcijų, kurios turėtų optimaliai funkcionuoti, kad visa virškinimo sistema veiktų taip, kaip turėtų.
  • Yra daug simptomų, kurie gali reikšti sutrikusį virškinimą, įskaitant pilvo pūtimą, nevirškinimą, viduriavimą ir pilvo skausmą.
  • Nepageidaujami virškinimo simptomai neturėtų būti ignoruojami ir gali atsirasti dėl pralaidaus žarnyno, H. pylori infekcijos arba vienos iš daugelio kitų virškinimo ligų.
  • Jūsų virškinimo sistemos funkciją galima pagerinti:
    • Maitinantis sveikai, įtraukiant daugybę maisto produktų ir sveikų skaidulų turintį maistą
    • Gerai sukramtant maistą
    • Mažinant patiriamą stresą
    • Geriant pakankamai vandens
    • Nevalgant virškinimo problemas keliančių maisto produktų, pvz., fermose masiškai auginamų gyvulių mėsos, perdirbtų maisto produktų ir greito maisto
    • Vengiant pernelyg didelio alkoholio vartojimo ir tokių vaistų kaip NVNU
    • Kasdien mankštinantis
    • Prireikus mažinant svorį

Šaltiniai ir nuorodos:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/319583.php
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0022855/
  3. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/digestive-system-how-it-works?dkrd=hispt0609#points
  4. https://www.mayoclinic.org/digestive-system/sls-20076373?s=7
  5. https://www.health.harvard.edu/digestive-health/the-sensitive-gut
  6. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/carbohydrates/fiber/
  7. https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/stress-and-the-sensitive-gut
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11151864
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11157351
  10. https://medlineplus.gov/ency/article/007447.htm

Įspėjimas ir išnašos:

† Šis teiginys nėra įvertintas Europos maisto saugos tarnybos (EFSA). Maisto papildas nėra maisto pakaitalas. Svarbi įvairi ir subalansuota mityba. ES teisės aktai draudžia reklamuojant maisto papildus teigti apie jų (ar jų sudėtyje esančių sudedamųjų dalių) gydomąsias ir profilaktines savybes, išskyrus, kai tokius teiginius patvirtina Europos Komisija. Mes neteigiame, kad UAB Gera karma parduodami maisto papildai (ar jų sudėtyje esančios sudedamosios dalys) turi gydomųjų ar profilaktinių savybių. Mūsų svetainėje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturi daryti įtakos skaitytojo apsisprendimui įsigyjant ir/ar vartojant maisto papildus. Jei sergate specifine liga, ar vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo gydytoju ar vaistininku. Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė. Ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto produktus ar papildus. Ši informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija. Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašau susisiekite el. paštu [email protected] arba svetainėje nurodytais rekvizitais.

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *