6 įrodytos lukštentų kanapių sėklų savybės

Pluoštinių (maistinių) kanapių sėklos yra be galo maistingos ir turtingos sveikųjų riebalų, baltymų ir įvairių mineralinių medžiagų.

Žemiau pateiktos 6, moksliškai įrodytos, naudingosios lukštentų kanapių sėklų savybės:

1.Lukštentos kanapių sėklos yra itin maistingos

Techniškai laikomos riešutais (branduoliais), lukštentos kanapių sėklos yra be galo maistingos. Joms būdingas švelnus, riešutus primenantis skonis ir dažnai jos yra vadinamos kanapių širdelėmis.

Šiose kanapių sėklose yra daugiau nei 30% riebalų, kurie yra ypatingai turtingi dviem būtinosiomis riebalų rūgštimis – linoleno rūgštimi (omega-6) ir alfa-linoleno rūgštimi (omega-3).

Jose taip pat randama ir gama-linoleno rūgšties, kuri siejama su keliomis sveikatai naudingomis ypatybėmis.

Kanapių sėklos taip pat yra puikus baltymų šaltinis, kadangi daugiau nei 25% viso jų kalorijų kiekio sudaro aukštos kokybės baltymai. Taigi nekeista, kad kanapių sėklos dažnai lyginamos su chia sėklomis ir linų sėmenimis, kuriose baltymai sudaro apie 16-18% viso kaloijų kiekio.

Nepaisant kitų naudingų medžiagų, kanapių sėklos taip pat yra puikus vitamino E ir tokių mineralų kaip fosforas, magnis, kalis, natris, siera, kalcis, geležis ir cinkas šaltinis [1, 2].

Kanapių sėklas galima valgyti žalias, virtas ar keptas. Kanapių sėklų aliejus taip pat yra itin sveikas pasirinkimas, kuris Kinijos maisto ir medicinos pramonėje yra naudojamas jau daugiau nei 3000 metų [1].

APIBENDRINIMAS: Kanapių sėklos yra ne tik puikus sveikųjų riebalų rūgščių ir baltymų šaltinis, bet ir geras vitamino E, fosforo, kalio, natrio, magnio, sieros, kalcio, geležies ir cinko šaltinis.

2. Gali padėti sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų susirgimo riziką†

Šiandien širdies ir kraujagyslių ligos yra bene pagrindinė mirties priežastis visame pasaulyje [3].

O tuo tarpu kanapių sėklos gali padėti sumažinti širdies ligų susirgimo riziką net keliais būdais. Jose yra gausus kiekis aminorūgšties arginino, kuri naudojama organizme gaminant azoto oksidą [4]. Pastarasis oksidas yra dujų molekulė, padedanti kraujagyslėms išsiplėsti ir atsipalaiduoti, dėl ko sumažėja kraujo spaudimas ir galiausiai – širdies ligų susirgimo rizika [5].

Vieno tyrimo metu, kuriame dalyvao daugiau nei 13000 žmonių, buvo nustatyta, jog padidintas suvartojamo arginino kiekis tiesiogiai koreliuoja su sumažėjusiu C-reakcijų baltymų lygiu (CRP). CRP yra uždegimo rodiklis žmogaus organizme, siejamas su širdies ir kraujagyslių ligomis [6, 7].

Kanapių sėklose randama gama-linoleno rūgštis taip pat yra susijusi su sumažėjusiais uždegiminiais procesais, kas taip pat turi įtakos ir širdies ligų rizikos sumažėjimui [8, 9].

Kituose, su gyvūnais atliktuose tyrimuose, buvo nustatyta, kad kanapių sėklos ir kanapių sėklų aliejus gali padėti sumažinti kraujo spaudimą, kraujo krešulių ir trombų formavimąsi ir net padėti greičiau atsigauti širdies audiniui po širdies smūgio [10, 11, 12].

APIBENDRINIMAS: Kanapių sėklos yra puikus arginino ir gama-linoleno rūgšties šaltinis. Tyrimais įrodyta, kad abi šios medžiagos gali padėti sumažinti širdies smūgio riziką.

3. Kanapių sėklos ir jų aliejus gali padėti išspręsti odos problemas†

Riebalų rūgštys žmogaus organizme gali turėti įtakos normaliai imuninės sistemos veiklai [13, 14, 15]. Manoma, kad šis poveikis gali būti susijęs su omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių balansu ir pasiskirstymo dažniu.

Kanapių sėklos yra puikus polinesočiųjų riebalų rūgščių šaltinis, o jose esančios omega-6 ir omega-3 rūgštys yra pasiskirsčiusios dažniu 3:1, kuris laikomas optimaliu ir sveikiausiu žmogaus organizmui.

Kai kurie tyrimai taip pat atskleidė, jog kanapių sėklų skyrimas asmenims, sergantiems egzema, gali pagerinti jų kraujyje esančių riebalų rūgščių sudėtį ir balansą.

Kanapių sėklos taip pat gali padėti atpalaiduoti išsausėjusią odą, sumažinti niežėjimą ir poreikį naudoti vaistinius odos preparatus [16, 17].

APIBENDRINIMAS: Kanapių sėklos išties yra praturtintos sveikaisiais riebalais. Riebalų rūgštys omega-6 ir omega-3, pasiskirsčiusios dažniu 3:1, gali būti naudingos asmenims, susidūrusiems su įvairiomis odos problemomis. Kai kuriais atvejais kanapių sėklų vartojimas netgi gali padėti numalšinti nemalonius egzemos simptomus.

4.Puikus augalinės kilmės baltymų šaltinis

Apie 25% kalorijų kanapių sėklose sudaro baltymai, o tai yra palyginti didelis kiekis. Iš tiesų, lyginant pagal svorį, kanapių sėklose galima rasti panašų kiekį baltymų kaip ir jautienoje ar avienoje, mat vos 30 g kanapių sėklų (2-3 valgomuosiuose šaukštuose) yra apie 11 g baltymų [1].

Baltymai, esantys kanapių sėklose, yra laikomi pilnaverčiais, kadangi juose randamos visos būtinosios aminorūgštys. Kai kurios iš šių rūgščių nėra gaminamos žmogaus organizme, todėl jų privaloma gauti su maistu.

Augalų karalystėje aptikti pilnaverčių baltymų šaltinių yra ganėtinai retas reiškinys, kadangi dažniausiai augaluose nerandama aminorūgšties lizino. Vis tik, be kanapių sėklų, pilnaverčių baltymų šaltiniu, dar yra laikomos bolivinės balandos (quinoa) sėklos.

Tuo tarpu kanapių sėklose randamas labai didelis kiekis aminorūgščių metionino ir cisteino bei arginino ir glutamino rūgšties [18].

Kanapių sėklos taip pat yra lengvai virškinamos, netgi geriau nei dauguma grūdų, riešutų ar ankštinių kultūrų [19].

APIBENDRINIMAS: Apie 25% kanapių sėklų kalorijų sudaro baltymai, kurie laikomi pilnaverčiais, nes juose aptinkamos visos būtinosios aminorūgštys.

5.Gali padėti sumažinti PMS ir menopauzės simptomus†

Apie 80% reprodukcinio amžiaus moterų kenčia nuo fizinių ir emocinių simptomų, sukeltų priešmenstruacinio sindromo (PMS) [20]. Daugiausiai šiuos simptomus lemia padidėjęs jautrumas hormonui prolaktinui [21].

Tuo tarpu gama-linoleno rūgštis, randama kanapių sėklose, padeda organizme gamintis prostaglandinui E1, kuris sumažina prolaktino poveikį [22 , 23, 24].

Tyrime, atliktame su moterimis, patiriančiomis PMS simptomus, nustatyta, kad per parą suvartojant vieną gramą pagrindinių riebalų rūgščių (tarp kurių ir 210 mg GLR) ženkliai sušvelnėjo PMS simptomai [22].

Kitų tyrimų metu taip pat pastebėta, jog nakvišų aliejus, kuris taip pat yra gausus GLR, gali turėti didžiulį poveikį moterims, kurioms nepasireiškė teigiamas poveikis kitų PMS terapijų metu.

Minėtos riebalų rūgštys gali padėti sumažinti tokius PMS simptomus kaip krūtų skausmas ir jautrumas, depresija, irzulys bei skysčių kaupimasis [25].

Būtent dėl didelio GLR kiekio, aptinkamo kanapių sėklose, keletas mokslininkų teigia, kad šis produktas gali padėti ir menopauzės simptomams lengvinti.

Nors kol kas nėra žinomas tikslus veikimo principas, tačiau tikima, kad GLR, esanti kapaių sėklose, gali padėti reguliuoti hormonų disbalansą ir uždegiminius procesus, siejamus su menopauze [26, 27, 28].

APIBENDRINIMAS: Kanapių sėklos gali prisidėti prie priešmenstruacinio sindromo sukeltų simptomų malšinimo ir potenciliai teigiamai veikti menopauzės simptomus.

6. Gali pagerinti virškinimo sistemos veiklą†

Skaidulos yra svarbi mitybos dalis, siejama su geresne virškinimo sistemos veikla [29]. Lukštentos kanapių sėklos yra puikus tirpių (20%) ir netirpių (80%) skaidulų šaltinis [1].

Tirpios skaidulos žarnyne formuoja gelio pavidalo medžiagą, kuri teikia gyvybiškai svarbias medžiagas gerosioms žarnyno bakterijoms ir gali padėti reguliuoti kraujyje esančio cukraus ir cholesterolio lygius [29, 30]

Tuo tarpu netirpiosios skaidulos suteikia išmatoms reikiamą koncentraciją ir padeda skysčių ir maisto medžiagų pertekliui pasišalinti iš žarnyno. Yra žinoma, kad netirpių skaidulų vartojimas gali padėti sumažinti susirgimo cukriniu diabetu riziką [31, 32].

Vis dėlto, kanapių sėklos, kurių lukštai pašalinti, dar vadinamos kanapių širdelės, turi tik labai nedidelį kiekį skaidulų, mat didžioji jų dalis yra sukaupta sėklos lukšte.

APIBENDRINIMAS: Lukštentose kanapių sėklose yra didelis kiekis tirpių ir netirpių skaidulų, galinčių prisidėti prie normalios virškinimo funkcijos palaikymo. Norint pasiekti geriausių rezultatų rekomenduojama rinktis būtent lukštentas kanapių sėklas, kadangi didžioji dalis naudingųjų skaidulų yra sukaupta sėklos branduolyje.

Pabaigai

Nors lukštentos kanapių sėklos pradėjo populiarėti tik pastaruoju metu, tačiau puikiu maisto medžiagų, ir ypatingai baltymų, šaltinius jos yra jau ilgą laiką.

Pluoštinių kanapių sėklose yra gausu sveikųjų riebalų rūgščių, aukštos kokybės baltymų ir kai kurių mineralų.

Apskritai kalbant, maistinių kanapių sėklos išties yra nepaprastai maistingas produktas ir galbūt netgi vienas iš ndaugelio pelnytai nusipelniusių visų teigiamų atsiliepimų ir liaupsių.

Šaltiniai ir nuorodos:

 1. https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10681-004-4811-6
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23088580/
 3. https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/the-top-10-causes-of-death
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19727602/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21968645
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15723738
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9077376/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19842026
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15741054/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17122327
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24292743
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18418423
 13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12848277
 14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10096116
 15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10617998
 16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16019622
 17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24600196/
 18. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1271/bbb.62.650
 19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20977230
 20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7556868/
 21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24678964/
 22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21241460
 23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6400557/
 24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17168669
 25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6350579
 26. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21069097
 27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25580418/
 28. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9932142
 29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23609775/
 30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19335713
 31. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18287346
 32. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17760498

Įspėjimas ir išnašos:

† Šis teiginys nėra įvertintas Europos maisto saugos tarnybos (EFSA). Maisto papildas nėra maisto pakaitalas. Svarbi įvairi ir subalansuota mityba. ES teisės aktai draudžia reklamuojant maisto papildus teigti apie jų (ar jų sudėtyje esančių sudedamųjų dalių) gydomąsias ir profilaktines savybes, išskyrus, kai tokius teiginius patvirtina Europos Komisija. Mes neteigiame, kad UAB Gera karma parduodami maisto papildai (ar jų sudėtyje esančios sudedamosios dalys) turi gydomųjų ar profilaktinių savybių. Mūsų svetainėje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturi daryti įtakos skaitytojo apsisprendimui įsigyjant ir/ar vartojant maisto papildus. Jei sergate specifine liga, ar vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo gydytoju ar vaistininku. Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė. Ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto produktus ar papildus. Ši informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija. Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašau susisiekite el. paštu [email protected] arba svetainėje nurodytais rekvizitais.

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *