Dirgliosios žarnos sindromas: simptomai, gydymas, patarimai

Dirgliosios žarnos sindromas (anglų k. “Irritable bowel syndrome”) yra sparčiai plintanti būklė, milijonai žmonių kovoja su ja arba net nežino, kad ja serga. Iš jo pavadinimo galite manyti, kad dirgliosios žarnos sindromas paveikia tik virškinimo sistemą, tačiau iš tikrųjų tai gali sukelti daug kitų sveikatos problemų.
Remiantis moksliniais tyrimais, alergijos maistui, energijos trūkumo, sąnarių skausmo, skydliaukės ligų, autoimuninių ligų ir lėto metabolizmo priežastis gali būti pažeisto žarnyno simptomų progresavimas.
Šiame straipsnyje konkrečiai aprašysiu, kaip galite išgydyti dirgliosios žarnos sindromą ir išspręsti sveikatos problemas, su kuriomis susidūrėte.

Kaip sužinoti, ar sergate dirgliosios žarnos sindromu?

Vienas iš didžiausių įspėjamųjų požymių, kad jums gali būti dirgliosios žarnos sindromas, tai jautrumas daugeliui maisto produktų, tačiau rekomenduojame atlikti dirgliosios žarnos sindromo tyrimą. Iš dalies suvirškinami baltymai ir riebalai gali prasiskverbti pro žarnyno gleivinę, patekti į kraują ir sukelti alerginį atsaką.
Šis alerginis atsakas nereiškia, kad jums būtinai pvz. išbers kūną, tačiau jis gali sukelti įvairius simptomus:

  • Pilvo pūtimas
  • Jautrumas maisto produktams
  • Skydliaukės susirgimai
  • Nuovargis
  • Sąnarių skausmas
  • Galvos skausmas
  • Odos problemos, pavyzdžiui, veido raudonis ir spuogai
  • Virškinimo problemos
  • Svorio priaugimas

Jei viską taip ir paliksime, tai gali sukelti sunkesnių sveikatos problemų, pvz., uždegiminę žarnyno ligą, dirglaus žarnyno sindromą, artritą, egzemą, psoriazę, depresiją, nerimą, migreninį galvos skausmą, raumenų skausmą ir lėtinį nuovargį.
Pasak „Journal of Diabetes“, yra nemažai įrodymų, rodančių dirgliosios žarnos sindromą kaip pagrindinę autoimuninių ligų, įskaitant 1 tipo diabetą, priežastį [1].
Kita problema, susijusi su dirgliu žarnynu, yra ta, kad jis gali sukelti gyvybiškai svarbių mineralų ir maistinių medžiagų, įskaitant cinką, geležį ir vitaminą B12, malabsorbciją.

Lektinai ir maisto produktai, kurie sukelia dirgliosios žarnos sindromą

Lektinai (red. – bet kurios rūšies baltymai, dažniausiai augalinės kilmės, kurie specifiškai jungiasi su tam tikrais cukrais ir todėl sukelia tam tikrų ląstelių agliutinaciją) randami daugelyje maisto produktų, ne tik grūduose, ir jei vartojami mažesniais kiekiais organizmui problemų nekelia. Tačiau maisto produktai, kuriuose yra daug lektinų, yra verčiantys susirūpinti. Kai kurie lektinai ir maisto produktai, sukeliantys dirgliosios žarnos sindromą, yra kviečiai, ryžiai, spelta ir soja.
Daiginti ir fermentuoti grūdai sumažina fitatus ir lektinus, todėl šie maisto produktai yra lengviau virškinami. GMO ir hibridiniai maisto produktai dažniausiai turi didžiausią lektinų kiekį, nes jie buvo modifikuoti kovojant su defektais. Be to, glitimo turintys grūdai gali pažeisti žarnyno gleivinę ir galbūt sukelti dirgliosios žarnos sindromą. Kai žarnynas yra sveikas, retkarčiais galite vartoti grūdus, kurie buvo fermentuoti ir daiginti.
Tradicinis (pasterizuotas) karvių pienas yra dar vienas maistas, kuris gali sukelti dirgliosios žarnos sindromas. Pieno komponentas, kuris pakenks jūsų žarnynui, yra baltymų A1 kazeinas (red. – sudėtinis pieno baltymas, išskirtas iš pieno, veikiant jį rūgštimis). Be to, pasterizacijos procesas sunaikins gyvybiškai svarbius fermentus ir probiotikus, todėl piene esantį cukrų kaip ir laktozę bus labai sunku virškinti. Dėl šios priežasties rekomenduoju pirkti tik natūralų (nepasterizuotą) pieną arba pieną iš A2 (red.  – karvės, kurios turi A2 beta kazeiną) karvių. Taip pat tinkamas ir naudingas (jeigu nepasterizuotas) yra ir ožkų, bei avių pienas. Dažnai – geriau virškinimas ir toleruojamas nei karvių pienas.
Cukrus yra dar viena medžiaga, kuri kels žalą jūsų virškinimo sistemai. Cukrus maitins mielių, Candida albicans ir blogų bakterijų augimą, o tai dar labiau pakenks žarnynui. Blogosios bakterijos iš tikrųjų sukuria toksinus, vadinamus eksotoksinais, kurie kenkia sveikoms ląstelėms ir gali pakenkti žarnyno sienelei.

Mityba esant dirgliosios žarnos sindromui ir keturių žingsnių jo išgydymo planas

Gera naujiena yra tai, kad yra būdas, kaip sėkmingai išgydyti žarnyną. Yra keturių pakopų procesas, kuris apima:

  1. PAŠALINTI maisto produktus ir žarnyną žalojančius veiksnius
  2. PAKEISTI juos gydančiais maisto produktais
  3. ATKURTI žarnyno būklę vartojant tam tikrus papildus
  4. SUBALANSUOTI vartojant probiotikus

1. Pašalinkite maisto produktus ir žarnyną žalojančius veiksnius

Labai svarbu pašalinti alergenus ir uždegiminius maisto produktus, pvz., nedaigintus grūdus, pridėtinį cukrų, GMO, rafinuotus aliejus, sintetinius maisto priedus ir tradicinius pieno produktus. Didžiausias toksiškas poveikis, kurį galima pašalinti, yra vandentiekio vanduo, pesticidai, NVNU ir antibiotikai, tačiau nepamirškite visada pasikonsultuoti su savo gydytoju, jei jis ar ji juos paskyrė jums.

2. Pakeiskite žarnyną žalojančius produktus žarnyną puoselėjančiais produktais

Jei sergate dirgliosios žarnos sindromu, turite apsvarstyti galimybę pasirinkti tinkamą mitybą. Tokioje mityboje yra maisto produktų, kurie palaiko gijimą, nes jie yra lengvai virškinami ir gali padėti išgydyti žarnyną.
Čia yra rekomenduotinas dirglaus žarnyno mitybos maisto produktų sąrašas:

  • Kaulų sultinys – kaulų sultinyje yra kolageno ir aminorūgščių prolino ir glicino, kurie gali padėti išgydyti pažeistas ląstelių sieneles. Turėjau daug pacientų, kurie tris dienas gausiai vartojo kaulų sultinį, kad padėtų išgydyti dirgliosios žarnos sindromą ir autoimuninę ligą. Pilnas receptas jau greitai – pasidalinsime, išmokinsime!
  • Natūralūs rauginti pieno produktai – tai ir probiotikai, ir trumposios grandinės riebalų rūgštys (SCFA), kurios gali padėti išgydyti žarnyną. Pasterizuotas kefyras, jogurtas, amasai (red. – soto kalba bendrinis fermentuoto pieno pavadinimas), sviestas ir naminiai sūriai yra geriausi probiotiniai maisto produktai.
  • Fermentuotos daržovės – sudėtyje yra organinių rūgščių, kurios subalansuoja žarnyno pH ir probiotikus, kad sustiprintų žarnyną. Rauginti kopūstai, kimči ir gira yra puikus jų šaltinis.
  • Kokosų produktai – visi kokoso produktai yra ypač naudingi žarnynui. Vidutinės grandinės riebalų rūgštys (MCFA), esančios kokosuose, yra lengviau virškinamos nei kiti riebalai, todėl jie gerai veikia žarnyną. Be to, kokoso kefyras turi probiotikų, palaikančių jūsų virškinimo sistemą.
  • Daigintos sėklos – chia sėklos, linų sėmenys ir kanapių sėklos yra puikus skaidulų šaltinis, galintis padėti palaikyti naudingų bakterijų augimą. Bet jei jums sunkus Dirgliosios žarnos sindromas, jums naudingiau gauti skaidulų iš garintų daržovių ir vaisių.
  • Sveiki riebalai – vartoti sveikus riebalus saikingai, tokius kaip kiaušinių tryniai, avokadai, ghi ir kokoso aliejus, yra naudinga žarnynui ir skatina jo gijimą.
  • Omega-3 riebalai – priešuždegiminiai maisto produktai, pvz., žole šeriamų galvijų mėsa, ėriena ir laisvėje pagautos žuvys, pavyzdžiui, lašiša, yra naudinga žarnynui.
  • Vaisiai – suvartojant 1–2 porcijas vaisių kasdien yra naudinga žarnynui. Galite patroškinti obuolius ir kriaušes garuose, kad padarytumėte naminį obuolių arba vaisių padažą. Vaisius geriau vartoti ryte ar pirmoj dienos pusėje.

3. Padėkite žarnynui vartodami papildus

Yra daug papildų, kurie gali padėti palaikyti jūsų virškinimo trakto sveikatą ir apsaugoti žarnyno sienelės vidų nuo tolimesnės žalos.† Manau, šeši naudingiausi papildai žarnynui yra probiotikai, virškinimo fermentai, l-glutaminas, saldymedžio šaknis, juodasis mumijus (shilajit) ir svilarožės šaknis.†
Virškinimo fermentai užtikrina, kad maisto produktai bus visiškai suvirškinami, sumažinant tikimybę, kad dalinai suvirškinto maisto produktų dalelės ir baltymai pakenks žarnyno sienelei.† Todėl tai puiki prevencinė priemonė ir įrankis maksimaliai suvirškinti maistą prieš jam patenkant į žarnyną.†
Kiti rekomenduojami produkai:

  • Probiotikai (50–100 bilijonų vienetų per parą) – tai svarbiausias papildas, nes jis aprūpina žarnyną gerosiomis bakterijomis ir padeda panaikinti blogąsias bakterijas.† Aš rekomenduoju gauti probiotikų tiek su vartojamu maistu, tiek papildų forma. Jeigu gydydami dirgliosios žarnos sindromą tik pašalinsite žalingus dirgiklius, jums gali nepavykti jo aprūpinti naudingosiomis bakterijomis kurios sunaikins blogąsias bakterijas. Ieškokite tokių rūšių kaip Bacillus clausii, Bacillus subtilis, Saccharomyces boulardii ir Bacillus coagulans [2, 3, 4, 5] †
  • L-glutaminas – svarbus bet kuriam planui, skirtam išgydyti žarnyną. Glutamino milteliai yra esminis aminorūgščių priedas, kuris yra priešuždegiminis ir būtinas žarnyno gleivinės augimui ir regeneracijai. L-glutamino funkcija yra apsauginė; padengia ląstelių sienles ir saugo nuo dirgiklių [6] †
  • Saldymedžio šaknis – adaptogeninis augalas, padedantis subalansuoti kortizolio kiekį ir gerinantis rūgšties gamybą skrandyje.† Saldymedžio šaknis palaiko natūralius organizmo procesus stiprinandama skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivinę [7] † Šis augalas yra ypač naudingas tiems, kam dirgliosios žarnos sindromas išsivystė dėl emocinio streso, nes jis reguliuoja kortizolio gamybą ir metabolizmą [8] †
  • Juodasis mumijus – dervos tipo vaistinė vaistažolė, dažnai naudojama Ajurvedos medicinoje, ji gali apsaugoti nuo skrandžio opų†, taip pat sumažinti uždegimą, kurį sukelia ar sunkina dirglus žarnynas [9, 10] †
  • Svilarožės šaknis – antioksidantų ir antihistamininių savybių turinti svilarožės šaknis yra puikus pasirinkimas bet kuriam natūralios medicinos kabinetui, ypač tokiam, kuris specializuojasi dirgliosios žarnos sindromo gydyme [11] †

Šaltiniai ir nuorodos:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2551660/
  2. https://pdfs.semanticscholar.org/e066/52ba139eae0a56a010bc6ba1bfce5468c5ec.pdf
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3100070
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12840682/%20
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2826289/
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25972430
  7. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/037851739400377H
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21896619
  9. http://www.jpbsonline.org/article.asp?issn=0975-7406;year=2015;volume=7;issue=1;spage=56;epage=59;aulast=Shahrokhi
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2345464
  11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4518423/

Įspėjimas ir išnašos:

† Šis teiginys nėra įvertintas Europos maisto saugos tarnybos (EFSA). Maisto papildas nėra maisto pakaitalas. Svarbi įvairi ir subalansuota mityba. ES teisės aktai draudžia reklamuojant maisto papildus teigti apie jų (ar jų sudėtyje esančių sudedamųjų dalių) gydomąsias ir profilaktines savybes, išskyrus, kai tokius teiginius patvirtina Europos Komisija. Mes neteigiame, kad UAB Gera karma parduodami maisto papildai (ar jų sudėtyje esančios sudedamosios dalys) turi gydomųjų ar profilaktinių savybių. Mūsų svetainėje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturi daryti įtakos skaitytojo apsisprendimui įsigyjant ir/ar vartojant maisto papildus. Jei sergate specifine liga, ar vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo gydytoju ar vaistininku. Straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė. Ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto produktus ar papildus. Ši informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija. Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius. Jeigu pastebėjote netikslumų ar turite komentarų, nusiskundimų, patarimų dėl pateikto turinio, prašau susisiekite el. paštu [email protected] arba svetainėje nurodytais rekvizitais.

  • Gintarė

    Sveiki, ačiū už vertingą informaciją. tačiau joje yra vienas netikslumas dėl raugintų kopūstų. Turint šį negalavimą JOKIU BŪDU NEGALIMA valgyti šio naudingo produkto. tai galiu patvirtinti iš savo patirties, nes dirglujį žarnyno sindromą turiu daugiau kaip 30 metų. Sergant DŽS – tai vienas stipriausias žarnyno dirgiklis. Tai, beje, nurodoma ir daugumoje medicinėje literatūroje, kurią teko man skaityti. O šiaip norint palengvinti šios ligos simptomus, visų pirmiausia reikia atsisakyti kavos ir pieno.

    Atsakyti
    • Andrejus Petruša

      Sveiki, ačiū už mintis, smagu, kad ir kiti prisideda besidalindami informacija. O kur tiksliai parašyta apie raugintus kopūstus? Pvz šioje mokslinėje studijoje apie DŽS (IBS) kaip tik tyrinėja fermentuotus dalykus ir jų išvados pozityvios: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30256365/
      Bet aš asmeniškai “negrūdu” niekam nieko, tiesiog – rekomenduoju susipažinti su visa informacija ir pabandyti. Manau, kad kiekvienas žmogus gali padaryti savo išvadas. Juk pajausti galima – ar tinka, ar naudos yra tame ar ne. Linkėjimai!

      Atsakyti
  • Benediktas

    Sveiki,
    Labai išsami ir naudinga A. Petrušos informacija apie dirgliojo žarnyno sindromą, kokios neteko rasti niekur kitur., nes mane jis irgi vargina kelis dašimtmečius. Priklausomybės nuo maisto įtakos nejaučiu. O DŽS sustiprėja antroje dienos pusėje, naktį ramu. Anksčiau geriausiai padėdavo duspatalin kaps. Norėjau patarimo dėl DŽS tyrimų, kokius vertinga būtų pasidaryti. Gal Antėjos laboratorijoje Kalprotektino ir laktoferino tyrimus ar kitus.

    Atsakyti
    • Andrejus Petruša

      Sveiki, Benediktai, ačiū. Aš jums pasakysiu, ką žinau šiai dienai – kad “pagydyti” žarnyną, kuris yra sužalotas (DŽS) – reikia užsiimti ir išeiti gan toli iš komforto zonos. Nėra tikrai lengva, todėl ir kankina Jus dešimtmečiais, kaip sakote.. Vadinasi – tik gydote simptomus, o ne priežastis. Priežastis yra tas pats maistas, kuris nuolat patenka į žarnyną. Aš sutikęs esu žmonių, su jais bendravęs, kurie pasveiko ar gerokai sustiprino savo žarnyną sekančiais būdais: 1. Bent 30 dienų sulčiavimas. Jokio kieto maisto. Tik “sveikuoliški/žali” kokteiliai ir sultys. Tai nėra badavimas net, tai “puotavimas” kaip sakė jie 🙂 Geriausia vartoti mažiau saldžius vaisius/daržoves. Daržovių sultys geriau, nei vaisių. Morkų sultys, salierų sultys, agurkų. Galima maišyti su obuolių sultimis, citrinų, apelsinų. Tai vat tokio iššūkio Jums reikia. Kitas (sunkesnis iššūkis) “gydomasis badavimas” – gerti tik vandenį. 7 dienas, 14 dienų, 21 dieną, 30 dienų – kiekvienam pagal “valią”. Bet po to reikia išeiti tinkamai iš badavimo irgi. Nenoriu išsiplėsti plačiai – rasite informacijos internete, yra grupių Facebook’e. Tikrai ne Jūs pirmi būsite, kurie ryžtasi tokiam iššūkiui.
      Trečias būdas, jeigu norite “sveikti ir valgyti” yra GAPS dieta. Nesu tikras, kiek informacijos rasite lietuvių kalba, bet GAPS dieta yra skirta “gydyti žarnynui”.
      Ketvirtas būdas: kaulų sultinio dieta. Vartoti tik riebų sultinį, apie jį patalpinsiu straipsnį. Greitpuodyje ruošiamas. Arba ant mažos ugnies, reikia 4-6val. virti. Vanduo, actas, druska, daržovių ir kaulų nuoviras. Jame labai daug natūralaus kolageno, kuris gydo žarnyną. Angliškai vadinasi “bone broth” – pasidomėkite taip pat. Tai galima tik tokį maistą/sriubą vartoti 7-31 dieną. Pasijausite geriau tikrai. Tai kažkurį būdą išbandykite. Visus šiuos iššūkius galima daryti trumpai, galima daryti ilgiau. Pirmiems kartams – užteks ir 7 dienų. Pajusite, kaip sveiksta žarnynas + papildomai vartokite tai, ką vartojate ir tikrai pasijus efektas.
      Apart to – padeda “namų darbo” probiotikai, fermentuoti dalykai.
      Tai jeigu 20 metų sunkiai kas padeda – vadinasi tai, ką darote, kaip gyvenate (gyvenimo būdas) – nepadeda ir reikia KEISTI visa tai.
      Todėl ir sakau – išeiti iš komforto reikia.
      Pasidomėkite tais dalykais, gal užves Jus ant kelio! Ačiū, linkėjimai! <3

      Atsakyti
    • Andrejus Petruša

      Sveiki, filtruoti vandenį. Apie vandenį, jo švarą, naudą, struktūrizavimą ir savybes – galima atskirai kalbėti, labai daug informacijos internete, pasidomėkite, gal pravers.

      Atsakyti
  • Amigo

    Turiu pats sia liga. Per nakti neatsiranda ir per nakti nepasveiksi. Norint pasveikti reikia nustoti ryti saldumynus bei angliavandenius (irgi cukrus), kad blogosios bacilos (ang. candida) netureto is ko maitintis ir daugintis jusu zarnyne. Kai zarnynas usiveises siomis bacilomis jos ji ardo kol atsiranca mikro zaizdeles per kurias i krauja pakliuna nesuvirskintos maisto medziagos kurias puola imunitetas ko pasakoje ant odos atsiranda egzema, pleiskanos. Kremai nepades, nes egzema – simptomas, sutrikurio zarnyno.

    Atsakyti
    • Andrejus Petruša

      Sveiki, ačiū, kad pasidalinote. Taip, priežastys ir tokios gali būti ir kitokios ir viskas viename gali būti taip pat. Kompleksinis reikalas ir kaip sakote – ne per vieną dieną “susigadina”, ne per vieną dieną ir susitvarko, todėl ateityje ruošime ir kitokios informacijos – gidų, mitybos planų, testų ir video medžiagos, dalinsimės patirtimi sukaupta, naujausia informacija ir tikromis – žmonių sėkmės ir pasveikimo istorijomis, kad būtų pats tikriausias įkvėpimas, kad su dideliu noru, pastangomis, dedikacija, valia ir disciplina, bei gera/patikrinta sistema – galima pasiekti pačių geriausių rezultatų – ne tik su šia liga. Gyvenimo būdas tinkamas yra labai svarbu, kaip ir daugelis stipriai sveikatinančių ir stiprinančių sveikatą praktikų – apie kurias taip pat kalbėsime. Tik teks palaukti dar – visur nespėjame, o mėgėjiškai ar neprofesionaliai ar neatsakingai – pateikinėti nesinori. O ir pasveikimui – iš komforto reikia gerokai išeiti daugeliui, todėl mažai progreso sveikstant, nes žmonės bijo/nenori atsisakyti kažko, keistis – drąstiškai ir pan. ir todėl toliau kankinasi 🙂 Užburtas ratas su šia liga, ji vėliau lengvai labai “triggerinama” ir reikia daug daug disciplinos ir valios, kad suvaldyti ar jausti sveikimo simptomus.. Tai tikiuosi, kad Jūs atrandate/randate, kaip reikia gyventi, kad simptomai silpnėtų ir kada jie sustiprėja, ko vengti reikia.. Pats mokaisi iš savęs – stebi save. Būni pats sau gydytojas ir pats sau pacientas.. Daug gali išmokti, sužinoti, pastebėti.. Tai sėkmės Jums kelyje! Linkėjimai 🙂

      Atsakyti
      • Andrejus Petruša

        Laba diena, Irma. Jeigu bandote įminti dirgliosios žarnos sindromą, tai teks minimalizuoti maistines skaidulas. Todėl tinka keto mityba, ten mažai angliavandenių = mažai skaidulų. Nes būtent jos ir DIRGINA ŽARNYNĄ. Linkėjimai!

        Atsakyti

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *